piątek, 28 grudnia 2012

Moje sesje rpg w 2012 roku


Jak się okazało, udało mi się w tym roku naprawdę sporo pograć w rpg – 56 sesji, czyli więcej niż w ubiegłych latach. Średnio grałem częściej niż raz w tygodniu. Wszystkie sesje na żywo. Zdecydowanie częściej prowadziłem niż grałem. Bardzo dużo jednostrzałówek, z czego część na konwentach (10 sesji na 3 konwentach). Poprowadziłem jedną, nie za długą (13 sesji) kampanię w świecie Dragon Warriors na mechanice Dungeon World.

Ogólnie mogę powiedzieć, że rok 2012 był dla mnie rokiem Dungeon World. W połowie stycznia poprowadziłem moją pierwszą sesję w tym systemie i w sumie w ciągu roku tych sesji uzbierało się aż 30. Jak to zwykle u mnie, tę samą mechanikę stosowałem do najróżniejszych światów fantasy, choć pewnie jeszcze sporo eksperymentowania przede mną. Mój entuzjazm dla tej mechaniki wciąż nie osłabł i póki co wygląda na to, że w 2013 też będzie moją podstawową.

Poza Dungeon World grałem w 5 sesjach na FATE (pisałem o większości z nich tutaj) – co zadziwiające, nie poprowadziłem na tej mechanice ani razu w tym roku, a jeszcze nie tak dawno to ona była moją ulubioną. Zresztą nie odstawiłem jej całkiem na bok – kupiłem sobie Legends of Anglerre wraz z Companionem i poza czytaniem, dłubałem sobie jakieś materiały na boku. W 2013 może być u mnie renesans FATE, wszystko za przyczyną Core’a, którego Kickstarter niedługo się kończy.

Poprowadziłem 3 sesje DnD 4 edycji – ciąg dalszy klasycznej przygody „Sinister Secrets of Saltmarsh” i jej sequela „Danger at Dunwater”. Niestety kampania rozgrywana w dużych odstępach czasu (w założeniach 1 sesja na miesiąc) najwyraźniej padła po przeprowadzce jednego z graczy do Trójmiasta.

Zagrałem sesję Wolsunga u Planetourista i sam poprowadziłem dwie sesje przygody „Belville, FabrykaKoszmarów”, ale jakoś nie mogę się przekonać do tego systemu.

Z Petrą Bootmann rozegraliśmy dwie sesje Murderous Ghosts, ale nie były one aż tak udane. Mam wrażenie, że mechanika tej gry, nastawiona na przeprowadzenie dość jednoznacznie określonej fabuły, zbyt wiele utrudnia a za mało pomaga. Raczej chyba już po nią nie sięgnę. Zwłaszcza, że bohater ma niewielkie szanse na przeżycie, a ja wolę opowieści z happy endem.

Także inny eksperyment z indie – darmowym Ghost/Echo, nie okazał się jakimś objawieniem. Zagrałem w dwóch cyberpunkowych sesjach, które choć złe nie były, to też jakoś nie za specjalnie skorzystały akurat na tej a nie innej mechanice. Tak proste mechaniki to już właściwie czysta narracja. Wolę jednak gdy element gry też jest obecny.

Oprócz powyższych poprowadziłem/zagrałem pojedyncze sesje w następujących systemach: Dogs in the Vineyard, Apocalypse World, In a Wicked Age, Savage Worlds, Monsterhearts, LadyBlackbird, City of Birds, DnD3, Polaris, AGE, WFRP2 (sesja skavenami na podstawie „Dzieci Rogatego Szczura”!). Większość z tych sesji była całkiem udana. Mimo wszystko wolę chyba dłuższe kampanie od jednostrzałówek.

Bardzo liczę na to, że w nadchodzącym roku uda mi się właśnie poprowadzić taką długą kampanię: „Klątwę Karmazynowego Tronu”, jedno z wyśmienitych adventure path od Paizo. I że powtórzę sukces „Dziedzictwa ognia” sprzed dwóch lat.

PS. Obrazek pochodzi z komiksu Sinfest.

9 komentarzy:

 1. Ło matko, grałeś częściej ode mnie :D Na ten rok rzucam Ci wyzwanie ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. A to Twoje podsumowanie na blogu przypomniało mi, że czas na moje. :)

  Co do wyzwań odnośnie liczby sesji... Nie wiem na ile ma to do końca sens. Wszak bardziej przecież powinna się liczyć jakość. :)

  Ale samo postanowienie, żeby grać częściej, chwalebne. Ja jednak pewnie w przyszłym roku zagram mniej niż w tym - już widzę, że powinienem wyskrobać czas na inne jeszcze rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak wszyscy, to wszyscy, Paladyn też sobie podsumowanie strzelił, choć grałem najmniej z Was. Szczerze mówiąc, nie grałem w ogóle, tylko prowadziłem...

  OdpowiedzUsuń
 4. Podziwiam Twoja skrupulatność - żeby zliczyć ile sesji sam zagrałem musiałbym zrobić solidny research :-) Fajna sprawa w sumie takie podsumowania, też sobie skrobnę własne jutro.

  (kadu)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapisuję sesje dla takich właśnie podsumowań. :)
  Fajnie jest móc spojrzeć z perspektywy czasu, w co się grało, powspominać lepsze i gorsze sesje. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. strasznie bardzo dużo grania ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałeś w tym swój udział. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ale to i tak dość imponująca ilość. zagraliśmy razem ile... z 5-7 sesji?

  OdpowiedzUsuń
 9. 6 mówiąc dokładnie - 4 na Pograniczu ("Points of Light") i 2 „Klątwy Karmazynowego Tronu”. :)

  OdpowiedzUsuń